KISA FİLMCİLERİN MERAKLA BEKLEDİĞİ FESTİVAL ONLİNE YAPILACAK

KISA FİLMCİLERİN MERAKLA BEKLEDİĞİ FESTİVAL ONLİNE YAPILACAK

6. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali 1 – 4 Ekim 2020 tarihlerinde seyirciyle buluşacak

Dünyada ve ülkemizde hızla yayılan, geleceğin sineması olarak nitelendirilen kısa filmlerim önemli adreslerinden biri olan Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali’nin bu yılki takvimi belirlendi.

Ülkemizde bir çok sanat etkinlikleri ve Festivaller iptal edilirken, Marmaris Uluslararası Film Festivali salgın önlemlerini alarak, Festivalin sürekliliğini kararlılıkla devam edeceğini açıkladı.

1 – 5 Ekim 2020 tarihleri, Covid-19 salgınına dair tedbirlerin devam edeceği varsayılarak  festivalin online olarak gerçekleşeceğini açıkladı.

Festival komitesi, “Ülkemizde, resmi olarak Covid-19 salgınının azaldığı, tamamen bittiği veya etkili bir ilaç veya aşıyla önüne geçildiği, sosyal mesafe, seyahat yasağı ve toplu mekanlarda aktivite yasağının tamamen kalktığı takdirde, Festival Komitesi, Festival tarihini değiştirme ve yeni bir işleyiş planı yapacaktır.” dedi.

Bu yıl, 30 dakikayı aşmayan Ulusal yarışma; kurmaca, belgesel, deneysel ve animasyon olmak üzere dört ayrı dalda gerçekleştirilecek. Ulusal Liseler arası yarışma bölümünde ise her yıl olduğu gibi tek kategoride değerlendirme yapılacak ve  yine 30 dakikayı aşmayan, kurmaca, belgesel, deneysel ve animasyon dallarında filmler başvuru yapabilecek.   

Salgını nedeniyle bu yıl Uluslararası başvurular kabul edilmeyecek, Hollanda dışında yurtdışından konuk davet edilmeyecek.

Başvurular 15 Mayıs 2020 tarihinde başlamış olan Festival, 1 Ocak 2019’dan sonra çekilmiş Ulusal filmler resmi web sitesi www.marmarisfilmfest.comve www.filmfreeway.comsitesi üzerinden yapılacak. Son başvurular 31 Ağustos 2020 olarak belirlendi.

Bu yıl festivalin danışma kuruluna ülkemizin önemli sinema ve sanat insanlarından Prof. Dr. Bülent Çaplı ve Oyuncu ve Gazeteci Anıl Kurtuldu, Yazar ve Gazeteci Hilal Solmaz,  Ön Jüri üyeleri olarak, Prof. Bülent Özkam, Yönetmen Ferda Gürcan ve Akademisyen Dr. Şeyma Balcı yer alıyor.

 Festival ile ilgili kısa bir açıklama yapan Festival direktörü Şeref Öztürk; “Bu yıl düzenlenecek olan Festivalimizde çok büyük değişiklikler ve farklılıklar planlamıştık, ancak dünyamızı tehdit eden Covid-19 pandemisinden dolayı yapmayı planladığımız yenilikleri 2021 yılına taşımaya karar verdik.

Son zamanlarda salgından dolayı, toplum olarak evlerimize kapandık, psikolojimizi çok yıpratan bu duruma, bir nebzede olsa filmler ve sinema sanatının iyileştirici gücüyle bölge halkını rahatlatmak ve hoş zaman geçirmeleri sağlamak amacındayız.

İlerleyen tarihlerde salgının yavaşlaması veya bitmesi durumunda, Festival programını hızlı bir şekilde değiştirerek güncellemeyi de planlamaktayız.” dedi. 

Google+ WhatsApp