LUİS SEPULVEDA CORONAVİRÜS NEDENİYLE YAŞAMA VEDA ETTİ

LUİS SEPULVEDA CORONAVİRÜS NEDENİYLE YAŞAMA VEDA ETTİ

Dünyaca ünlü Şilili yazar Luis Sepulveda, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Latin Amerika edebiyatının usta ismi Şilili Luis Sepúlveda corona virüsü nedeniyle 71 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Şubat ayının sonunda Covid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılan Luis Sepulveda, yaşamı boyunca güzel bir dünyanın düşünü kurdu ve mücadele etti.

1973'te, Pinochet döneminde 2,5 yıl hapis yattı, daha sonra şartlı tahliye edildi, ev hapsinde tutuldu. Bir arkadaşının yardımıyla kaçmayı başararak bir yıl sırra kadem bastı. Bu süreçte direnişçi bir drama topluluğu kurdu. 1979'da, Nikaragua devrimini savunmak için mücadele veren Simón Bolívar Uluslararası Tugayı'na katıldı. Gazeteci olarak çalışmaya başladı, Latin Amerika ve Afrika'da görev yaptı. Bir yıl sonra Hamburg'a gitti. Amnesty International başta olmak üzere Greenpeace ve UNESCO'nun sayısız projesinde görev aldı. Sürgündeyken hayatı, doğa, ülkeler ve halklar hakkında, kısa öykü, roman, oyunlar, radyo oyunları ile deneme türünde yapıtlarıyla birçok ödül kazanan yazarın yapıtları ülkemizde de okurla buluşturdu. 

'Dünyayı onlar, işçiler değiştirecek' diyen Sepulveda,geçtiğimiz Şubat ayının sonunda koronavirüsü teşhisi ile hastaneye kaldırılmıştı. Latin Amerika edebiyatının en büyük isimlerinden birisi olan Luis Sepúlveda, bugün hayata gözlerini yumdu.

Observador’un haberine göre; büyülü gerçekçilik akımının da önemli bir temsilcisi olan Luis Sepúlveda’ya Portekiz’de katıldığı bir festivalin ardından koronavirüs teşhisi konulmuştu. Festivaldeki tüm katılımcılar daha sonra karantina altına alınmıştı.

1949’da Şili’nin Ovalle isimli köyünde doğan Şilili yazar 20. yüzyılın ikinci yarısında yaşanan 68 Hareketi, Vietnam Savaşı, Pinochet diktatörlüğü dönemi gibi birçok döneme tanıklık etmişti.

TÜRKİYE’DE DE KİTAPLARI YAYINLANDI

Sepúlveda’nın Martıya Uçmayı Öğreten Kedi, Aşk Romanları Okuyan İhtiyar, Mutluluğa Dair Bir Düşünce ile Miks, Maks ve Meks’in Öyküsü kitapları Can Yayınları tarafından Türkçe olarak basıldı.

Bunu izleyen yapıtları arasında yine Can Yayınları tarafından yayımlanan Dünyanın Sonundaki Dünya, Martıya Uçmayı Öğreten Kedi sayılabilir.

Google+ WhatsApp