Montserrat Caballe hayatını kaybetti

Montserrat Caballe hayatını kaybetti

Opera sopranolarının en çok tanınan isimlerinden İspanyol sanatçı Montserrat Caballe hayatını kaybetti.

2012 yılında geçirdiği felç sonrası geçtiğimiz Eylül ayından bu yana kronik safra kesesi sorunu sebebiyle İspanya'nın Barselona kentindeki Saint Paul Hastanesi'nde gözetim altında tutulan Caballe 85 yaşındaydı.

İlk büyük çıkışını 1965'te New York'ta bulunan Carnegie Sahnesi'nde yapan, Basel, Bremen, San Francisco ve Viyana operalarında da sahne alan ünlü sanatçı Luciano Pavarotti ve Placido Domingo gibi tanınmış tenor seslerle de sahne almıştı. Ünlü opera sanatçısı için 8 Ekim Pazartesi günü cenaze töreni düzenlenecek.

FREDDY MERCURY İLE DÜET YAPTI

Caballe'nin 50 yıllık sanat kariyerinde İngiliz rock grubu Queen'in vokalisti Freddi Mercury ile 1987'de yaptıkları 'Barcelona' şarkısı onu dünyaca tanınmış bir isim haline getirdi. Bu şarkı daha sonra 1992 Barcelona Olimpiyatları'nın 2 resmi müziğinden biri oldu.

Caballe Freddie Mercury'nin 1991 yılındaki vefatından sonra sanatçıya ithafen albümüne Phantom of the Opera isminde bir eser eklemişti.

MONTSERRAT CABALLÉ KİMDİR

Montserrat Caballé (1933-2018 ) İspanyol opera sanatçısı.

1933 Barcelona doğumlu Montserrat Caballe, repertuvarında özellikle Rossini, Bellini, Donizetti ve Verdi'nin eserlerine yer verdi. 1957-1959 yılları arasında Basel Operasına dahil oldu. 1959-1962 yılları arasında Bremen Operası'nda çalıştı.

1962 yılında Barcelona'da Strauss'un Arabella şarkısını başrolde söyledi. Ünlü Katalan opera soprano Montserrat Caballé, Rossini’den Bellini’ye, Donizetti’den Verdi’ye kadar birçok ünlü bestecinin eserlerini yorumladı ve birçok ünlü operada sahne aldı. Pavarotti ile de sahne alan Montserrat Caballé’nin yeteneği ve ünü 1988 senesinde Queen’in vokalisti efsanevi müzisyen Freddie Mercury ile gerçekleştirdiği “Barcelona” düeti ile daha geniş kitlelere ulaştı.

1964 yılında evlendiği İspanyol tenor Bernabe Marti ile evliliğinden iki çocuğu bulunuyor

2015 yılında vergi kaçırma suçundan 6 ay hapis cezası alan ünlü soprano, 1985 yılında beyin tümörü teşhisiyle 3 ay hastanede yatmış, 1993 yılında da kalp yetmezliği sebebiyle tedavi görmüştü.

Verdi eserlerine adanmışlığı ile bilinen ünlü soprano, müzik kariyerine sayısız ödül sığdırdı.

Google+ WhatsApp