ÖDÜLLÜ FİLM “SİVAS” ONLINE

ÖDÜLLÜ FİLM “SİVAS” ONLINE

71. Venedik Film Festivali’nde kazandığı Jüri Özel Ödülü başta olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası ödüle layık görülen Kaan Müjdeci’nin ilk uzun metraj filmi “Sivas”, online izlenebilecek

Dünya prömiyerini 2014 yılında Venedik Film Festivali'nde gerçekleştiren ve dönemin en başarılı filmleri arasında gösterilen Kaan Müjdeci’nin yazıp yönettiği “Sivas”, online film platformu MUBI Türkiye’de sinemaseverlerle buluşuyor. Unutulmaz klasik filmlerden yeni keşiflere, kısa filmlerden belgesellere özenle seçilmiş filmleri izleyiciyle buluşturan MUBI, her gün seçkisine yeni bir film ekliyor ve bu filmleri bir ay boyunca izlemeye açık tutuyor.

MUBI Türkiye ekibi“Sivas”ı şu cümlelerle anlatıyor: “Kaan Müjdeci, Venedik ödüllü çıkış filminde hayatta kalmak için her daim öfkeli ve güçlü olmak zorundaki bir çocuk ve bir dövüş köpeğinin ortak kaderlerine bakıyor. Bir büyüme hikayesiyle Anadolu kültüründeki ataerkiye ayna tutarken, sinemamız adına şaşırtıcı ve rahatsız edici bir yüzleşme sunuyor”

Ataerkil düzen içinde gitgide çocukluğunun masumiyetini yitirerek gücün cazibesine kapılan ve yetişkinlerin dünyasına adım atan 11 yaşındaki Aslan ile Sivas isimli bir dövüş köpeğinin, bozkırda geçen hikayesini anlatan “Sivas”;gerçekçi diyalogları ve oyuncuların performanslarıyla dikkat çekiyor.Filminbaşrollerinde; Doğan İzci veÇakır yer alıyor. Ana oyuncuların neredeyse tamamının, Yozgat Yerköy’de yaşayan halktan oluştuğu filmde; Muttalip Müjdeci,Hasan Özdemir,Ezgi Ergin,Furkan Uyar veHasan Yazılıtaş’a, profesyoneloyuncularOzan Çelik,Banu Fotocan ve Okan Avcı eşlik ediyor.

Kaan Müjdeci’nin büyük ilgi gören filmi“Sivas”, 26 Temmuz 2020 tarihine kadar MUBI Türkiye üzerinden izlenebilir.

“SİVAS” HAKKINDA

“Sivas” ile 71. Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanan Kaan Müjdeci; ilk uzun metrajlı filmiyle festivalin ana yarışma bölümüne seçilen ve ödül kazanan ilk Türkiyeli yönetmen olarak büyük bir başarıya imza attı. Filmin minik başrol oyuncusu Doğan İzci de, festivali takip eden uluslararası 15 sinema yazarının oluşturduğu jüri tarafındanPremio Bastio D’Oro 2014 – En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü. Film51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden de 3 ödülle döndü. Festivalde, En İyi Kurgu Ödülü’nü“Sivas” filmiyleYorgos Mavropsaridis kazandı.Aynı zamanda,Jüri Özel Ödülü’nüalanikifilmdenbiriolan“Sivas”ınoyuncusu Doğan İzci de, Behlül Dal Özel Ödülü’nü paylaşan isimlerden biri oldu. “Sivas”, 8. Abu Dhabi Film Festivali’nde ise “En İyi Senaryo Ödülü”nü kazanırken, İzci “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”ne layık görüldü. İzci ayrıca; 26 Ekim-2 Kasım 2015 tarihleri arasında Los Angeles’ta düzenlenen Asian World Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.

İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar Atölyesi kapsamında “1000 Volt Post Prodüksiyonu Ödülü”alan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nünyapım desteği ile gerçekleştirilen“Sivas”ın çekimleri, Yozgat’ın Yerköy ilçesinde gerçekleştirildi.Senaryosu da Kaan Müjdeci’ye ait olan filmin; görüntü yönetmenliğini Armin Dierolf veMartin Hogsnes Solvang, ses ve müzik yönetmenliğini iseCevdet Erek üstlendi.“Sivas”ta, Ahmet Öğüt’ün ise sanatsal katkıları bulunuyor.

Google+ WhatsApp