“SEN İSTANBUL’DAN DAHA GÜZELSİN” MUHSİN ERTUĞRUL SAHNESİ’NDE

“SEN İSTANBUL’DAN DAHA GÜZELSİN” MUHSİN ERTUĞRUL SAHNESİ’NDE

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazıp yönettiği "Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin" adlı oyunu 29 Eylül'de seyirciyle buluşturuyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazıp yönettiği Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin adlı oyunu seyirciyle buluşturuyor. Oyun, 29 Eylül 2020 Salı günü saat 20.30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde ilk gösterimini yapıyor.

Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin, üç kuşağın içerisinde bulunduğu, İstanbul merkezli bir hikâye. Oyunda bir ailenin yaşanmışlıkları anneanne , anne ve torunun gözünden anlatılarak konu ediliyor. Bu üç kuşak kadın, hayatlarına devam ederken onlarla beraber büyüyen ve değişen bir de şehir de adım adım beraberlerinde gelerek hikâyelerine bir arka fon oluşturuyor.

Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin’in yazarı ve yönetmeni Murat Mahmutyazıcıoğlu, oyunun İBB Şehir Tiyatroları’nda sahnelenmesini şöyle değerlendiriyor:

“Oyunun büyük bir seyirci kitlesine ulaşacak olması güzel bir duygu. Umarım, hikâye ihtiyacı olana, kendinden, ailesinden bir şey bulmak isteyen herkese ulaşır” “Bu kez oyunu 3 farklı nefesten dinleyecek seyirci. En büyük sürprizi bu” diyen Mahmutyazıcıoğlu, oyundaki kadınları ise şöyle tanımlıyor: “Hüznün, aşkın her türlü duygunun sıradanlaştığı günümüzde, oyunun kadınları bize hiç duymadıklarımızı ama hep tahmin ettiklerimizi ve bir türlü dile dökemediklerimizi söyleyecekler, hepsi de çok tanıdık, belki birisi annemiz, biri büyükannemiz biri de biz...”

Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazdığı, anlatı geleneğiyle tiyatronun çağdaş araçlarını buluşturan oyun, üç anlatıcılı bir kurguyla ilerliyor. Mekânın birliğine hikâyenin parçalanmışlığı ekleniyor ve farklı bir kurgu ortaya çıkıyor. Bu kurgu, geçmiş, gelecek ve şimdide çakılı kalmış üç hikâyeyi birleştiriyor. Zamanla üç hikâye de tekleşiyor ve kadın’ın hikâyesine dönüşüyor…

Sahne tasarımını Almila Altunsoy’un, kostüm tasarımını Aysel Doğan’ın, ışık tasarımını Murat Özdemir’in, efekt tasarımını Gökhan Balsoy’un yaptığı, fotoğraflarını Sadi Ayan’ın çektiği oyunda Esin Umulu, Şebnem Köstem, Yeliz Şatıroğlu rol alıyor.

 

 

Google+ WhatsApp