“Görmeyi Öğrenmek: Görsel Kültür” Seminerleri

“Görmeyi Öğrenmek: Görsel Kültür” Seminerleri

Sanat tarihinden göstergebilime, sinemadan fotoğrafa ve çağdaş sanata, görsel kültürden görsel ideolojiye kadar imgelerin bizimle olan ilişkisine odaklanan “Görmeyi Öğrenmek” seminer dizisi, 4 Şubat-3 Mart tarihleri arasında The Circle’da gerçekleşecek. Görsel kültüre dair kapsamlı bir kavrayış sunmasının yanı sıra yazı ve proje üretmeye de odaklanacak olan seminer dizisi, eleştirmen Ali Şimşek rehberliğinde hayata geçecek. 

Eleştirmen Ali Şimşek tarafından yürütülecek olan “Görmeyi Öğrenmek” seminer dizisi, 4 Şubat ve 3 Mart tarihleri arasında her Salı günü The Circle çatısı altında gerçekleşecek.

Katılımcılar, Ali Şimşek’in rehberliğinde  “Nasıl görmeyiz? Beyaz ve pürüzsüz olan iktidarı nasıl örgütler? İmgeler düşünür mü? Siyah-beyaz görme neyi anlatır? Yücenin estetiği nedir? Grotesk ve gotik bir mekanın ideolojik temsilleri, fotoğraf ve sinemadan günümüz likid (akışkan) imgelerine görselliğin sınıfsal bir tarihi yapılabilir mi? Plastik demokratik bir malzeme mi? Kitsch ve Camp estetiği nedir?” sorularına yanıt ararken “İzlenimcilik, Dada ve Sürrealizmden günümüz kavramsal sanatına imgelerin sorunlu yapısı”, “Haiku ve minimalizmden cool fotoğraflara: Soğuk Görme”, “Postmodernizm değişecek mi?” ya da “imgeler ve ironi” gibi konuları da irdeleyecekler.

4 Şubat - 3 Mart 2020 tarihleri arasında her Salı saat 19:00-21:00 aralığında Kumbaracı Yokuşu, Tercüman Çıkmazı’nda yer alan The Circle’da yapılacak olan seminer biletlerine Biletino'dan ulaşabilirsiniz.

Google+ WhatsApp