HEKİMOĞLU OPERASI TEKRAR SAHNEDE

HEKİMOĞLU OPERASI TEKRAR SAHNEDE

İzmir Devlet Opera ve Balesi, Tolga Taviş’in Hekimoğlu adlı operasını 17 Ocak'tan itibaren seyirciyle tekrar buluşturuyor.

İzmir Devlet Opera ve Balesi, İzmir prömiyerini 14 Mart 2017’de gerçekleştiren Tolga Taviş’in Hekimoğlu adlı iki perdelik operasını 4 kez yineleyecek.

20. yüzyılın başlarında Osmanlı İmparatorluğu’nun Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan ve toplumsal yapının irdelendiği bir eşkıya öyküsü anlatılmaktadır. Hekimoğlu, yaşanmışlıktan yola çıkılarak, yeniden kurgulanmış; o dönem toplumsal yapısı belli kesitler sunularak anlatılmıştır.

Eserin dünya prömiyeri, 18 Ekim 2014 tarihinde Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından gerçekleştirildi

Hekimoğlu operasının konusu: Küçük bir Karadeniz köyünde; küçük yaşta babası öldürülmüş olan Hekimoğlu İbrahim, Sefer Ağa’nın koruması altında büyümüştür. Hekimoğlu küçükken fark etmese de köydeki dedikodularda; Hekimoğlu İbrahim’in babasının Sefer Ağa tarafından öldürtüldüğü dilden dile dolaşmaktadır. İbrahim büyüyünce bu dedikodulardan rahatsız olmasına karşın, Sefer Ağa’nın kızı Narin’le olan gönül bağı nedeniyle rahatsızlığını gizlemeyi yeğler… Hekimoğlu’nun babasını öldürmüş olan Mümtaz, cezasını tamamlayarak hapisten çıkar; hemen ardından Muhtar tarafından Hekimoğlu’na karşı kışkırtılır; böylece ya Hekimoğlu veya Mümtaz ölecek, bir diğeri de hapse girecektir. Tüm bu olanların ardından Muhtar, bunca zamandır türlü oyunlarla sürdürdüğü hükmünü sürdürmeye devam edecektir… Plan, Muhtar’ın istediği şekliyle işlemiş olsa da, Hekimoğlu-Narin aşkı ölümle sonlansa da, yaşananlar sonraki kuşaklara destansı bir dille aktarılmış; Hekimoğlu’nun kahramanlığı dilden dile dolaşmıştır.

Beste ve Orkestra Şefi: Tolga Taviş
Yönetmen: Figen Ayhan Karakelle (Ankara DOB)
Liberetto: Bertan Rona
Dekor Tasarımı: Çağla Çitkaya
Kostüm Tasarımı: Gizem Betil
Işık Tasarımı: Oktay Kanca
Koro Şefi: Ahmet Kahyaoğlu

Oyuncular; Serkan Taylan, Sevinç Demirağ, Filiz Güneş, Derya Gürlük, Sabri Çapanoğlu, Doğukan Özkan, Teyfik Rodos, Nurgün Baburhan, Başak Karataş, Evrim Özülgen, Nejad Beğde, Eray Kocatürk, Murat Duyan, Cihan Özmen, Mehmet Alp Özkazanç, Kaner Sümer, Sühan Arslan, Gökhan Varkan

Etkinlik Süresi: 2 Perde

Etkinlik Tarihleri
17 Ocak 2019 saat 20.00 Elhamra Sahnesi İzmir
19 Ocak 2019 saat 20.00 Elhamra Sahnesi İzmir
2 Mart 2019 saat 20.00 Elhamra Sahnesi İzmir
5 Mart 2019 saat 20.00 Elhamra Sahnesi İzmir

Google+ WhatsApp