KADINLARA MUHTEŞEM BİR BAKIŞ “MADAM GİYOTİN”

KADINLARA MUHTEŞEM BİR BAKIŞ “MADAM GİYOTİN”

Madam Giyotin, Fransız Devrimi sırasında, cesurca yaşamış dört gerçek kadın hakkında yazılan acımasız bir komedi, gerçek bir öykü ya da tamamen kurgu

Feminist ve aktivist oyun yazarı Olympe De Gouges, 100.000 kişinin kellesini tek bir kelle ile değiştiren gözü pek suikastçı CharlotteCorday, Agostino Brunias resminden fırlayan üst aklın temsilcisi bir casus, renksiz kadın” Marienne ve hiçbir zaman gerçek bir arkadaşa sahip olamayan, istemeden nezaketsiz ve tuhaf bir şekilde ileri görüşlü Marie Antoinette. Gerçek hayatta yolları hiç kesişmemiş olsa da eylemleri ve fikirleriyle aynı tarihin, Fransız Devriminin birer parçası olmuş ve giyotinle idam edilmiş dört kadın. Madam Giyotin, bu dört kadını zamansız ve mekansız bir ortamda buluşturuyor.

Madam Giyotin, Fransız Devrimi “Korku Krallığı” sırasında, cesurca yaşamış dört gerçek kadın hakkında yazılan acımasız bir komedi, gerçek bir öykü ya da tamamen kurgu. Nihayetinde merdivenlerden idam sehpasına çıkışa ve ölümüne kadar bütün oyun Olympein zihninde. Bu oyun, “Korku Krallığı” zamanında kim olabileceğimizi bulmanın bir yolu ya da bizim zamanımızda onların kim” olduklarına dair 18. Yüzyıl Fransası ile yapılan bir konuşmanın tohumu. Tersine dönmüş dünyada, zamansız ve mekansız bir düzlemde, ortak kanamalar yaşayan bu dört kadın ekseninde dönen rüya benzeri bu komedi; şiddet ve miras, kadın hakları ve korku, sanat ve aslında dünyayı nasıl değiştirdiğimiz/ değiştirebileceğimiz hakkında. Açıklanması gereken adaletsizlikler nelerdir? Bir kadın hakları beyanına sahip olsak bu nasıl olurdu? Aşırılık ve şiddet karşısında sanat ne yapabilir? Bu oyun, cevabını arayan sorularla ilgilidir ve tüm sevdiğimiz ruhlar ekseninde henüz kayıp olanlara da adanmıştır.

Lauren Gunderson’un yazdığı Yağmur Yağmur’un yönettiği ve Betül Arım, Buket Gülbeyaz, Özlem Ulukan, Simel Aksünger ve Zeliha Gürsoy’un rol aldığı Madam Giyotin 24. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında 17 Kasım Salı akşamı 19.30’da Fişekhane İkinci Sahne’de seyirciyle buluşacak. Madam Giyotin, 28 Kasım Cumartesi Saat 20.00dede K! Kültüral Performing Artsta sahnelecek.

Künye:

Yazan: Lauren Gunderson

Çeviren: Gülay Gür
Proje Tasarımı Konsept ve Yönetmen: Yağmur Yağmur
Yapımcı: Yağmur Yağmur
Yardımcı Yönetmen: Zeliha Gürsoy
Hareket Tasarımı: Orçun Okurgan
Sahne Tasarımı: Yağmur Yağmur
Işık Tasarımı: Ayşe Sedef Ayter
Kostüm Tasarımı: Gaye Kızılışık

Müzik Tasarımı: Kintu Works & Muntu Works - Aytun
Afiş ve Görsel Tasarım: Erin İlkcan Aslan
Ses Koçu: Çağrı Hün

Reji Asistani: Hazal Kadak Baki
Oyun Fotoğrafları: Volkan Erkan
Oyuncular: Betül Arım, Buket Gülbeyaz, Özlem Ulukan, Simel Aksünger, Zeliha Gürsoy

Google+ WhatsApp