THE TRUTH - GERÇEK SAHNEDE

THE TRUTH - GERÇEK SAHNEDE

Multi-disipliner moda şovlarıyla adından söz ettiren Başak Cankeş, ‘THE TRUTH’ adlı performansıyla 24 Ocak’ta Zorlu PSM'de sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

Modanın dikkat çeken önemli organizasyonlarına imza atan Başak Cankeş, çork farlı bir prodüksiyon ile 24 Ocak’ta Zorlu PSM’de izleyici karşısına çıkacak. “The Truth - Gerçek” şovu ile inovatif moda, performans sanatı ve el sanatlarını harmanlayacak olan Cankeş, bizzat kendi tasarladığı senaryonun metaforik öğeleri sayesinde yeni dünya düzeninin toplumsal farkındalıklarımızı hızla değiştirmesine öz-eleştirel bir gönderme yapıyor.

Bugüne kadarki koleksiyon sunumlarını yazdığı senaryolar çerçevesinde sanatsal şovlara dönüştüren tasarımcı, bu benzersiz prodüksiyon ile moda kavramının birçok farklı bileşenini nasıl birer kuklaya dönüştürdüğüne dikkat çekerken, moda şovlarının arka planında sarf edilen emeğin de altını çiziyor.

150 kişilik bir ekiple gerçekleştirilecek şovun kadrosunda gerçek makyaj artistleri, saç tasarımcıları, terziler, modelistler, atölye çalışanları ve 15 profesyonel tiyatrocunun yanı sıra, 40 kişilik bir gönüllü ekibi de yer alıyor. Modanın dayattığı beden, cinsiyet, ırk ve yaş gibi kalıplaşmış normlara kafa tutan bu şovda modeller yer almıyor ve senaryosu - sanat yönetmenliğini de yine Başak Cankeş üstleniyor.

Koleksiyonlarını bir sanat pratiğine çeviren ve sezonsuz tasarımlar yapan Başak Cankeş farklı disiplinlerden sanatçılarla yaptığı iş birliklerine bu kez yenilerini ekliyor ve Fırat Neziroğlu’nun yanı sıra, deri sanatçıları Afshin Zardin, Cihan Kaymaz, Murat Ateş’le çalışıyor. Proje için geleneksel deri oyma sanatıyla üretilen yorgan, tablo ve 3000 metrelik deri ipten örülen bir elbiseye bu sanatçılarla birlikte imza atıyor. Şovun tamamı boyunca karşınıza çıkan, gerçek ve sahte olan arasındaki tekinsiz ilişkiyi irdeleyen ve kişinin özüne ulaşmasının mesajlarını içeren özgün desenlerin yer aldığı tasarımlarda süet ve derilere ağırlık veriyor.

Bir yıllık tüm performans, koleksiyon ve sanatsal üretim sürecinin Zeynep Dilara Aksoy yönetmenliğinde çekilen "The Truth" belgeseli ise performanstan sonra gösterime gireceğini hatırlatalım.

Koreografi: Başak Cankeş - Ekin Bernay
Saç tasarımını: Makas ekibi
Makyaj: M.A.C.
Maske Tasarımı: Gülüm Erzincan
plastik makyaj: Hüseyin Akgül
Koleksiyonun styling: Mert Yemenicioğlu

Google+ WhatsApp