ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

12. Engelsiz Filmler Festivali’nde Nehir Tuna’nın Yurt filmi 2 ayrı ödülün sahibi oldu. Ulusal Uzun Film Yarışması’nda Jüri ve Seyirci Ödüllerine layık bulundu

Puruli Kültür Sanat tarafından, herkesin kültürel yaşama katılma hakkına sahip olduğu gerçeğinden yola çıkarak ve “bir arada film izlemek mümkün” diyerek on ikinci kez düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali’nin, Ulusal Uzun Film Yarışması ve Kısa Film Yarışması’nda yarışan filmlerin ödülleri, Ankara’da Goethe-Institut salonunda gerçekleşen Ödül Töreni’nde sahiplerini buldu.

İşaret dili, sesli betimle ve İngilizce tercüme eşliğinde erişilebilir olarak gerçekleşen Ödül Töreni’nde açılış konuşmasını Engelsiz Filmler Festivali Yönetmeni Kıvanç Yalçıner yaptı. Konuşmasına 20 yılı aşkın festivallerde çalıştığının bahsederek başlayan Yalçıner, Festivalin “Bir arada film izlemek mümkün mü?” sorusu ile ortaya çıktığını belirtti. On iki yıldır erişilebilir film festivali düzenlediklerini belirten Yalçıner, günümüze baktığımızda ise çok düşük maliyetlerle tüm sinema filmlerin erişebilir olmasının mümkün olabileceğinin altını çizerek festivale, destekçilerine ve emeği geçen herkese teşekkürlerini ileterek konuşmasını sonlandırdı.

Festivalin ana sponsoru Türk Tuborg’un Kurumsal İletişim Yöneticisi Elif Özaydın, erişilebilirlik alanında farkındalık yaratan ve bunu eyleme döken bir festivale ana sponsor olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Törenin devamında festivalin diğer destekçileri arasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği’nin Kamu Diplomasi Ataşesi Aryani Manring, Festivali uzun zamandır mutlulukla desteklediklerini ve sinemanın herkesi bir araya getiren büyük bir güç olduğunu söylerken, bu alanda erişilebilir bir ortam yaratılmasından mutluluk duyduklarını ifade etti.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Jurgis Vilčinskas, konuşmasında sinemaseverler için özel bir hafta olduğunu, fiziksel yetilere ve duygusal zorlanmalara bakılmaksızın harika bir festival süreci geçirdiklerini söyledi.

Seyirci Ödülü: Yurt

Konuşmalar ve plaket takdiminden sonra  Ulusal Uzun Film Yarışması’nın kazananları açıklandı. Ulusal Uzun Film Yarışması’nda 193 oyla Seyirci Ödülü’nün sahibi Nehir Tuna’nın yönettiği Yurt filmi oldu. Ödülünü almak üzere sahneye gelen Tuna konuşmasında, Ankara seyircisi ile bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu, keyifli bir festival süreci geçirdiğinin altını çizerek filme gelen geri dönüşlerin çok olumlu olduğunu söyledi.

En İyi Yönetmen Aslı Özge

Törende En İyi Yönetmen Ödülü’nün sahibi de Kara Kutu (Black Box) filmiyle Aslı Özge oldu. Filmin yönetmeni ve senaristi Aslı Özge gönderdiği mesajla duygularını paylaştı.

Nehir Tuna’nın Yurt filmi 2 ayrı ödülün sahibi oldu!

Nehir Tuna’nın yönettiği “Yurt” filmi festivalde 2 ayrı ödülün sahibi oldu. Ulusal Uzun Film Yarışması’nda Seyirci Ödülü’nü alan Tuna, Ulusal Uzun Film Yarışmasında Jüri Ödülü’nün de sahibi oldu. Tuna konuşmasında kendi olabilme mücadelesini ve baskıcı bir ortamda büyüyen kişisel bir hikaye anlattığını ifade etti. Sinemanın sesimizi duyurmamızda büyük bir önemi olduğunun altını çizerken, sinemaya olan aşkının yurtta kaldığı zamanlar ortaya çıktığını söyledi. Yönetmen Nehir Tuna konuşmasına bu süreci geçirmekten memnun olduğunu belirterek hikayesini herkesle paylaştığı için çok mutlu olduğunu ifade etti.

Uluslararası Kısa Film Yarışması

Engelsiz Filmler Festivali izleyicilerinin 440 oyu ile belirlenen ödülün sahibi Otuz Saniye filmi oldu. Festivalin ödül heykelciğini tasarlayan heykeltıraş Hayri Şengün tarafından, film ekibinden Iren Vanidovskaya’ya verildi.

Törenin devamıda ise Jüri Özel Ödülü ve En İyi Senaryo ödülünün sahiplerini kısa film yarışması jüri üyesi Berat İlk açıkladı. Jüri Özel Ödülü’nün sahibi Ana Morfoz (Ana Morphose) olurken, En İyi Senaryo Ödülü’nün sahibi Örümcek-Kadın (Spider- Zan) oldu. Ödüller açıklandıktan sonra filmlerin yönetmenleri gönderdikleri video mesajlarla duygularını paylaştı.

Kısa Film Yarışması’nın En İyi Yönetmen Ödülü’nün sahibi ise Zilden Sonra (After the Ringing Of the Bell) filmiyle Shahrzad Ebrahimi oldu.

Yarışmanın En İyi Film Ödülü ise Festival jüri üyesi Nanna Frank Rasmussen tarafından açıklandı. Ödülü kazanan Çağıl Bocut’un yönettiği Her Gün Biraz Daha Kolay (Every Day It Gets A Little Easier) filmi oldu. Bocut, gönderdiği video mesaj ile duygularını seyircilerle paylaştı.

Umut Veren Yönetmen Ödülü Büşra Bilginer

Umut Veren Yönetmen Ödülü’nün sahibi Kıyıda (On the Shore) filmiyle Büşra Bilginer oldu. Filmin yönetmeni ve aynı zamanda senaristi Büşra Bilginer,23 yaşında bir sinema öğrencisi olarak bu ödülü almanın mutluluğunu yaşadığını altını çizerek ekip konusunda çok şanslı olduğunu belirtti.

Ödül Heykelciği Bu Yıl Da Hayri Şengün Tarafından Tasarlandı

Engelsiz Filmler Festivali programında yer alan Kısa Film Yarışması ve Ulusal Uzun Film Yarışması’nın kazananlarına verilen ödül heykelciği Ankaralı heykeltıraş Hayri Şengün tarafından tasarlandı. Çalışmalarında çoklu malzeme ve tekniğe yayılarak organik bir form dili kuran Şengün, bu ödül heykelciğini dokunsallığın uyandırılmasına yönelik tasarladı.

 

 

 

 

Google+ WhatsApp