BABAM ŞİMDİ ÇOK UZAKLARDA

BABAM ŞİMDİ ÇOK UZAKLARDA

Ödüllü yazar Necati Güngör, Günışığı Kitaplığı'ndan çıkan yeni kitabı "Babam Şimdi Çok Uzaklarda' ile bu kez baba ve çocuk iletişimine odaklanıyor.

Türkçe'nin yaşayan en büyük öykücülerinden Necati Güngör, sonsuz birikimi ve gözlem gücüyle gerçek insanların gerçek duygularını ve öykülerini çocuklara anlatmaya devam ediyor. Öğrenciyle öğretmen, anneyle çocuk, insanla hayvan iletişiminin iz bırakan örneklerini sunduğu zengin öyküler koleksiyonuna kattığı dördüncü kitapta bu kez, babayla çocuk iletişimine odaklanıyor. İnsana ilişkin her türlü duyguyu, incelikli bir sözcük işçiliğiyle, sıcak bir dille sunan yazar, okurunu babaların ve çocukların şefkat ve güven dolu dünyasındaki öykülere çağırıyor.

Babalarla çocukları arasındaki duygusal bağı her iki tarafın gözünden aktaran, iyilik, vicdan, empati, vefa, özlem ve sevgiyle örülü 10 öykü: Otobüs Bekliyordunuz, Asıl Babam, Hayatımın Kahramanı, Muhabbetkuşum, Babam Şimdi Çok Uzaklarda, Babam ve Dedem, Annemin Defteri, Yıldızlı Gecelerde Mızıka, Esmeralda, Roman Okumak.

Necati Güngör Kimdir? Necati Güngör Hayatı;
1949'da Malatya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okuduğu yıllarda yayımlanan ilk öykü kitabı Yolun Başı (1973), edebiyat çevrelerinde ilgi gördü. 1979'da Sevgi Ekmektir 'le Türk Dil Kurumu Öykü Ödülü'nü, 1990'da Sinema Kuşu Sevgilim 'le Ömer Seyfettin Öykü Ödülü'nü aldı. Röportaj dalında Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü'ne ve yine 1990'da Türkiye Jokey Kulübü'nce Yılın Röportajcısı Ödülü'ne değer görüldü. İyiler Genç Ölür (1998) adlı öykü kitabıyla, 1999 Yunus Nadi Öykü Ödülü'nü kazandı. İstanbul'un çeşitli semtlerini nostaljik bir duyarlıkla anlattığı yazılarını, Bir Taşralının İstanbul Nostaljisi (1990) adlı kitabında topladı. Hayvanların Sır Dolu Dünyası 'nı (2010) ve çocuklar için Babamın Sedefli Çakısı (1990), Masal Kuşu (1992) ve Papatya Gelin (2004) adlı kitapları yazdı. Günışığı Kitaplığı'nın Köprü Kitaplar koleksiyonu için Sessiz Yürek (2009) adıyla kitaplaştırdığı öykülerinin ardından, annelik üzerine düşündüren Anneme Bir Ev Alacağım (2011) adlı öykü kitabı da Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlandı. Güngör'ün, öğretmen ve öğrenci iletişimine odaklanan Sevgili Öğretmenim (2015) adlı öykü kitabı 2017 Naim Tirali Öykü Ödülü'ne değer görüldü. İnsan ilişkilerini ve davranışlarını çocuk gözüyle anlattığı öyküleri Bir Hikâye Yaz İçinde İnsan Olsun (2017), baba ve çocuk iletişimine yoğunlaştığı son öyküleri de Babam Şimdi Çok Uzaklarda (2019) adıyla yayımlandı. Yalın ve sıcak öyküleriyle çocuk edebiyatını zenginleştirmeyi sürdüren Necati Güngör, İstanbul'da yaşıyor.

Google+ WhatsApp