16. NOTRE- DAME DE SİON EDEBİYAT ÖDÜLÜ ALEXANDRE SEURAT'A VERİLDİ

16. NOTRE- DAME DE SİON EDEBİYAT ÖDÜLÜ ALEXANDRE SEURAT'A VERİLDİ

Roman, Fransa toplumunda infial yaratan 8 yaşındaki Marina Sabatier'ın ebeveynleri tarafından sistematik şiddeti sonucunda hayatını kaybetmesine göz yumanların sessizliğini konu alıyor

16. Notre-Dame de Sion Edebiyat Ödülü yazar Alexandre Seurat’ya verildi. Ödülünü Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Ekselansları Sayın Isabelle Dumont ve Jüri Başkanı Liz Behmoaras tarafından alan Alexandre Seurat, "Bu ödül bana güven veriyor" dedi.

024 Notre-Dame de Sion Edebiyat Ödülü Fransız Sarayı'nda düzenlenen gecede sahiplerini buldu.

Törene Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Ekselansları Sayın Isabelle Dumont, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin, Kültür Etkinlikleri ve İşbirliği Müsteşarı Sylvie Lemasson, Fransız Dili İşbirliği Ataşesi Vincent Brousse, Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi Müdürü Alexandre Abellan, Türk Müdür Başyardımcısı Tuna Saïkali, NDS’liler Derneği Başkanı lale Murtezaoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

2008’den bu yana düzenlenen Notre-Dame de Sion Edebiyat Ödülü her yıl dönüşümlü olarak frankofon ve Türk yazarlara verilmektedir. 2024 NDS Edebiyat Ödülü Fransızca yazılmış ve Türkçeye çevrilmiş bir esere verildi.

NDS’liler Derneği işbirliği ile düzenlenen Notre-Dame de Sion Edebiyat Ödülünü bu sene, Metis Kitap’tan yayınlanan« Sakar » adlı romanıyla Fransız Yazar Alexandre Seurat kazandı.

2024 NDS Edebiyat Ödülü’nü "Sakar" adlı romanıyla Fransız yazar Alexandre Seurat kazandı. 2019 yılında sinemaya da uyarlanan roman, Fransa toplumunda infial yaratan 8 yaşındaki Marina Sabatier'ın ebeveynleri tarafından sistematik şiddeti sonucunda hayatını kaybetmesine göz yumanların sessizliğini konu alıyor.

NDS Edebiyat Ödülü, çevirinin önemini vurgulamak üzere, ödül alan kitabın çevirmenini de ödüllendirmektedir. 2024 NDS Çevriri Ödülünü "Sakar", adlı romanı Türkçeye kazandıran Nesrin Demiryotan aldı.

NDS Edebiyat Ödülü’nün jürisi (Jüri Başkanı Liz Behmoaras), Yazgülü Aldoğan, Tomris Alpay, Emel Kefeli, Arzu Öztürkmen, Zeynep Sabuncu, Özlem Yüzak, Tara Civelekoğlu ve Seza Yılmaz’dan oluşuyor.

"Bu ödül bana güven veriyor"

Ödülünü Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Ekselansları Sayın Isabelle Dumont ve Jüri Başkanı Liz Behmoaras tarafından alan Alexandre Seurat şöyle konuştu : 

"Eş zamanlı olarak yazar ve çevirmeni ödüllendirerek ve böylelikle kültürler arasındaki dolaşıma ve bir dilden diğerine çalışmaya vurgu yaparak, bugün Notre-Dame de Sion Edebiyat Ödülü Jürisi bu köprü görevini üstleniyor. Onlara içtenlikle teşekkür ediyorum! Aldığım bu ödül, doğru kelimeleri bulma yeteneğim konusunda bana güven veriyor: Bu güven çok değerli bir edinim ve bu nedenle bu akşam bana verdiğiniz onur için size tüm kalbimle teşekkür ederim."


 

Google+ WhatsApp