MODERN BİR KÜL KEDİSİ MASALI “AYAĞININ TOZUYLA AŞK”

MODERN BİR KÜL KEDİSİ MASALI “AYAĞININ TOZUYLA AŞK”

“Burçak Gönül, seyahat eden bir gezgin ve popüler bir gezi programının yapımcısı, plaza kadını Asuman’ın öyküsünü okuyucuya anlatıyor

Modern çağın gezgin külkedisi masalı tadındaki romanda kahramanımız gezgin yaşamı ve İstanbul’daki rutini arasında gidip gelirken iki erkek arasında kalıyor.

Bir gezi veya yemek kitabı değil, aşk romanı olmasına rağmen, içinde dünya mutfaklarından seçilmiş yemek tarifleri var. (Romanlarında karakterlerin hayatlarını ve ilişkilerini daha iyi anlatmak için yemek tariflerine yer veren, "Acı Çikolata", "Aşk Tarifi”, “Julia ve Julia” ve “Yalnız Havyarla Yaşanmaz” gibi birçok yapıt mevcut.)

Bir gezgin olan yazar, dünyanın değişik destinasyonlarında tattığı, döndükten sonra araştırıp deneyerek kendi mutfağına uyarladığı gerçek yemek tariflerine yer vermesinin amacını şöyle açıklıyor: “Betimlemeleri yaparken, okuyucunun öykünün içine daha derinlemesine girmesini sağlamak, karakterlerin, mekanların veya olayların daha canlı bir şekilde hayal edilmesini desteklemek için mümkün olduğunca beş duyuya hitap etmek istedim”.

Gerçekten de tat, duyguları harekete geçiren çok önemli bir duyu değil midir? Gastronominin aşkla ilişkisini de unutmayalım. Romantik bir akşam yemeği, özenle hazırlanmış bir sofra, iki kişinin birlikte yemek yapma deneyimi, ritüeller, lezzetler ve atmosfer, gastronomik metaforlar, aşk hikayelerini zenginleştirir.

“Ayağımın Tozuyla Aşk”, dünya mutfaklarını ve yemek kültürünü hikayenin içine entegre ederek okuyucuya farklı bir deneyim sunuyor.

Google+ WhatsApp